10 Ocak 2015 Cumartesi

Diziye Dair: North And South...

Bu aralar sınavlarımın yaklaşmasından dolayı kitap okumaya çok sık vakit ayıramıyorum. Zira kitap okumaya başlayınca beni durdurabilene aşk olsun. Böylesi bir durumun içinde çözümü mini dizillerde buldum diyebilirim. Üstelik bugün bahsedeceğim BBC yapımı mini dizi Elizabeth Gaskell'in Kuzey&Güney kitabının uyarlaması... :)) Gelelim diziye;Konusu

"İngiltere'nin sakin ve huzurlu güney kasabası Helstone'dan bir sanayi şehri olan kuzeydeki Milton'a taşınmak zorunda kalan,bu iki farklı yer ve temsil ettikleri değerler arasında uyum sorunu yaşayan Margaret Hale'in yaşadıklarını konu alır.Sanayi devriminin yol açtığı karmaşaya ve işçi sınıfının problemlerine değinir.Bu arada fabrika sahibi olan John Thornton'un Margeret Hale'e karşılıksız aşkını da konu edinir." deniyor dizinin açıklamasında. Evet, dizide bir aşk var ama kesinlikle yoğun bir şekilde değil. İngiltere'nin Sanayi Devrimi döneminde yaşadıklarına da oldukça açıklayıcı bir şekilde değinildiğini söyleyebilirim. İngiltere'nin kasvetli havası, patron-işçi sorunları, fakirlik ve tabii ki olmazsa olmaz aşk güzel aktarılmış.


Dizi Hakkında

2004 tarihli BBC'nin uyarlaması olan bu dizi 4 bölümden oluşmakta. Ana rolleri Daniela Denby-Ashe ve Richard Armitage paylaşıyor.  Richard Armitage'i mutlaka duymuşsunuzdur, şu sıralar oldukça gözde bir oyuncu. Kendisini yakın vakitte Hobbitlerde Thorin karakteriyle izledik. Ki bu rolüyle bir çok kişinin dikkatini ve beğenisini kazandı. Bu başarıyı dizide de rahatlıkla görebilirsiniz. :)) Diziye dönecek olursak her bölüm yaklaşık bir saatten oluşuyor. Hem görsel olarak hem de müzikleri bakımından oldukça başarılı bir dönem dizi. BBC'nin mini dizilerini takip etmek lazım, bu işi bildikleri kesin. :)

Son olarak diziyi izleyeceklere tavsiyem; diziyi yağmurlu bir günde izlemeniz. Bu şekilde eminim İngiltere'nin kasvetli havasına uyum sağlamak daha kolay olacaktır. :)) Bu arada ilk beş dakika sıkılırsanız bırakmayın, izlemenize değecektir. İyi seyirler...


6 Ocak 2015 Salı

Şiire Dair: Kar Yağıyor...

Lambayı yakma, bırak,
Sarı bir insan başı
düşmesin pencereden kara.
kar yağıyor karanlıklara.
kar yağıyor ve ben hatırlıyorum.
kar...
üflenen bir mum gibi söndü koskocaman ışıklar...
ve şehir kör bir insan gibi kaldı
altında yağan karın.

lambayı yakma, bırak!
kalbe bir bıçak gibi giren hatıraların
dilsiz olduklarını anlıyorum.
kar yağıyor
ve ben hatırlıyorum.

Nazım Hikmet

3 Ocak 2015 Cumartesi

Müziğe Dair: Beirut...


En sevdiğim gruplardan olan Beirut'la sıklıkla yayınlamaya çalışacağım 'Müziğe Dair' başlığına bir giriş yapalım. :)
Beirut Avrupa'dan ve Balkanlardan aldığı ezgileri harmanlayan, indie rock tarzını benimsemiş ABD'li bir grup. Kurucusu Zachary Condon olan grubun geniş bir enstrümantal alt yapısı var. Ki en çok hoşuma giden yanlarından biri budur grubun. Çello, trompet, trombon, mandolin, akordiyon ve nice müzik aletinin tınısını şarkılarında duyabilirsiniz. Diyebiliriz ki bazı şarkıları marş havasındadır.

                                                Beirut'u neden dinlemelisiniz?
  • Enstrümantal altyapı
  • Zachary'nin dinlenilesi sesi
  • İndie rock tarzı
  • Hüznü ve neşeyi hissetiren şarkıları
  • En önemlisi kendinizden bir seyler bulabileceğinizi düşünmem
     

Yeni Başlayacaklar İçin Şarkı Önerisi

  • Elephant Gun
  • Postcards From Italy
  • The Gulag Orkestar
  • Sunday Smile

Yanılmıyorsam Türkiye'ye 3 defa gelmiş bulunmakta Beirut. Hatta bu yaz kendilerini ağırlamış bulunmaktayız İstanbullular olarak. Ne yazık ki izleme şansına erişemesem de birçok kişi tarafından oldukça etkileyici canlı performansları olduğunu duydum. Ne diyelim bir daha ki konserlerini kaçırmamak dileğiyle. ;) 

Yeniliklere Dair...Yeni bir yıl ve tam anlamıyla yeni bir sayfa. :)) Hayatımda açacağım bu sayfada müziği, kitapları, filmleri ve benim dünyamı umarım en iyi şekilde size yansıtabilirim. Güzel bir deneyim olması dileğiyle!